Type Here to Get Search Results !

The Iron Lady


THE IRON LADY : MARGARET THATCHERDemir Leydi, dünyanın hangi ülkesinde olursanız olun kadın siyasetçiler için kullanılmış ve kullanılmaya devam eden bir sıfattır. Zamanında ülkemizde Tansu Çiller için gazete manşetlerinde “Leydi’nin topuk sesleri” diye manşetler atılmış, 24 Haziran seçimlerinde de Meral Akşener için “Demir Leydi” yakıştırması yapılmıştır. Fakat bu sıfatın ilk sahibi Birleşik Krallık’da en uzun süre başbakanlık yapan kişi olan Margaret Thatcher’dan başkası değil.

TheIronLady, Birleşik Krallık’ın ilk kadın başbakanı olan Margaret Thatcher’ın hayatını anlatan Britanya yapımı yarı-biyografik bir film. Filmin başrolünü MerlyStreep ve JimBroadbent paylaşıyor.

“Hiçbir zaman sürüye uyma Margaret, kendi yolundan git.”Margaret Thatcher’ın bir marketten alışveriş yapmasıyla başlıyor film. 2003 yılında eşi Denis Thatcher’ı kaybeden Margaret Thatcher ara ara gördüğü halüsinasyonlarla birlikte, yaşadıklarını hatırlıyor.

Gençliğinden, anneliğine, siyasete attığı ilk adımdan, başbakanlığına tüm süreçleri görebileceksiniz filmde.

Bir kadının onca erkek içerisinde nasıl mücadele ettiğine tanık olacaksınız.
Farklı olmayı, dünyaya bir şeyler katmayı gaye edinen bir kimsenin, kendi yolundan gidişini izleyeceksiniz.

Birleşik Krallık tarihine damgasını vurmuş şahsiyetlerden biri olan Thatcher, uyguladığı politikalar hem büyük destek gördü hem de sağanak şeklinde eleştiri yağmuruna tutuldu. Fakat yolundan şaşmadı. Ve bu şaşmayış onu belki de koltuktan eden en büyük etken oldu.

“Tek isteğim dünyada bir farklılık yaratmaktı.”

Birleşik Krallık halkının kadın bir siyasetçiye hazır olmadığı bir dönemde siyaset arenasına çıkmıştır. Partisi Muhafazakar Parti, muhalefetteyken gölge kabinede görev almış, iktidara geldiklerinde de “bakkalcının kızı” Margaret Thatcher “Kabinede bir de kadın bakan olsun” diyerek eğitimden sorumlu devlet bakanı yapılmıştır.

Fakat bakan olduğu dönemde grevler Birleşik Krallığı sarsmakta hatta halk çöplerini Meclis binasının önüne protesto amaçlı fırlatmaktaydı.
Margaret Thatcher ekonomi politikalarını beğenmediği Başbakan Henis’in istifa etmesiyle Muhafazakar Parti genel başkanlığına aday oldu. Daha sonra da başbakanlığa…

“Eğer partiyi değiştirmek istiyorsanız liderlik edin. Eğer ülkeyi değiştirmek istiyorsanız liderlik edin. Sonuna kadar gidebilmek için gereken şey senin damarlarında var.”


Filmde hem Margaret Thatcher’ın hayatı ile ilgili  hem de Birleşik Krallık’ın yakın siyasi tarihi ile ilgili önemli olaylara şahit olacaksınız.
Suikast girişimleri, Falkland savaşı…

En iyi kadın oyuncu ve en iyi makyaj akademi ödülünü kazanan, bu filmi izlemenizi tavsiye ederim.

(Minik bir spoiler: Lütfen filmdeki “bulaşık yıkama” vurgusuna dikkat edin. Belki sizi çok etkilemeyebilir ama ben bu “bulaşık yıkama” vurgularını çok beğenmiştim.)

-MUSTAFA SAFA TÜRE

Yorum Gönder

0 Yorumlar
* Yorum yapmayı unutmayın.